Jak dbać o jedwab?

PRANIE

 

 

Pranie chemiczne zawsze się sprawdzi i jest najbezpieczniejsze. Większość producentów ubrań z jedwabiu wyraźnie zaznacza na metkach, że są to rzeczy do prania na sucho. W takie sytuacji pranie ręczne lub w pralce sprawi, że stracimy możliwość reklamacji danej rzeczy. Warto pamiętać, bo jedwabne ubrania rzadko należą do tanich.

 

Prania ręcznego Istnieje dosłownie kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • żadnego mocnego tarcia, przekręcania, szorowania itp. Naprawdę, ŻADNEGO! Jedwab sam w sobie nie jest aż tak delikatnym materiałem, ale na mokro jego wrażliwość bardzo wzrasta,
  • pierz w letniej wodzie (można sprawdzić łokciem, jak przy kąpaniu dziecka), a jedwab w ciemnym kolorze najlepiej w zimnej lub chłodnej,
  • nie używaj żadnych agresywnych środków piorących, proszków wybielających itp. Sama piorę w organicznym szamponie do włosów. Doczytałam się, że jedwab zawiera również włókna białkowe, podobne jak we włosach.
  • płucz w czystej, zimnej wodzie, może być z odrobiną octu – usunie resztki środka piorącego (tylko jasne ubrania),
  • po praniu odciśnij delikatnie w ręczniku nadmiar wody. Nigdy NIE wykręcaj!

 

KONSERWACJA

Suszenie – niekoniecznie na płasko. Wystarczy rozwiesić, uprzednio lekko naciągając i ładnie formując ubranie. Ważne, żeby nie wieszać na słońcu! Jedwab jest bardzo wrażliwy na promienie słoneczne, a do tego ma skłonność do pleśnienia. Dobre wysuszenie jest bardzo ważne.

 

Prasowanie – najlepiej, gdy materiał jest delikatnie wilgotny i koniecznie na lewej stronie. Jeśli masz obawy, użyj dodatkowej szmatki. Po prasowaniu, zwłaszcza jeśli prasujesz wilgotną tkaninę, dokładnie wysusz przed włożeniem do szafy.

 

Noszenie – Nie pryskaj jedwabiu bezpośrednio perfumami, ani dezodorantem! Uważaj też na antyperspirant, który potrafi bezpowrotnie zniszczyć jedwab.

 

PRZECHOWYWANIE

Nie przechowujemy na słońcu.

 

Można spokojnie wieszać na wieszakach, ale takich bez ostrych krawędzi, żeby nie uszkodziły, ani nie wyciągnęły delikatnej tkaniny. Złożone też można, ale lepiej nie przyciskać stertą ciężkich swetrów czy jeansów.

 

Jak dbać o jedwab naturalny ręcznie malowany?

 

Źródła:

https://simplicite.pl/

http://www.insilk.pl/

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl